Počátky sboru dobrovolných hasičů v Otrokovicích

20. června 1890 se konala první valná hromada sboru. Podle presenční listiny bylo přítomno 39 členů. Po přečtení stanov následovali volby předsedy a členů výboru. Předsedou byl zvolen Karel Herusch, hospodářský správce velkostatku v Otrokovicích. Členy výboru byli zvoleni: Karel Mrázek, Alois Horečka a František Krčma. Prvním náčelníkem sboru byl zvolen František Sklenář, prvním místonáčelníkem se stal Josef Kelner a druhým místonáčelníkem Josef Sousedík, mlynář. Valné hromadě byl přítomen delegát hasičské župy Jan Kolínek, který ve svém projevu poučil členy nově založeného sboru o jejich úkolech a povinnostech, s přáním mnoha úspěchů v činnosti. Z 39 členů sboru bylo 28 činných, 17 přispívajících a hrabě Aristides Baltazzi byl jmenován čestným členem, neboť daroval spolku 100 zlatých. Přispívající platili měsíčně 10 krejcarů příspěvek. Pro výcvik a případ zásahu byla členům sboru zakoupena výstroj a výzbroj. Obleky v ceně 118 zlatých, sekerky a pásy za 42 zlatých, tři trubky za 19 zlatých a 25 krejcarů. Od fy Smékal byla zakoupena stříkačka za 258 zlatých a 25 krejcarů.

 

Celkové výdaje dosáhly v roce 1890 438 zlatých a 60 krejcarů. Vzhledem k tomu, že v pokladně spolku bylo jen 75 zlatých a 74 krejcarů, musel si spolek vypůjčit peníze u Občanské záložny v Otrokovicích. Skladiště postavil za 55 zlatých a 50 krejcarů napajedelský stavitel Sekleps. Sbor dobrovolných hasičů vykazoval i kulturně výchovnou činnost. Pořídil si vlastní knihovnu, první v obci, a když byl následně založen v Otrokovicích Čtenářský spolek, daroval sbor svou knihovnu (217 knih) novému spolku s poznámkou, že to byl dar od občanů a takto budou knihy lépe přístupny široké veřejnosti.

 

V roce 1893 byly sborem zakoupeny dvě nové berlovky (pístové čerpadlo s jedním pístem ve tvaru berle) a ještě téhož roku byly použity při požáru obchodu Tichopádů. V roce 1900 koupil sbor od fy. Smékal novou dvouproudní stříkačku s veškerým příslušenstvím za 900 zlatých. Z historických záznamů však vyplývá, že tento stroj velké divy nenadělal. Až v roce 1925 byl zaměněn za kombinovanou motorovou stříkačku, po připlacení 25 tisíc korun. Tento obnos byl opět vypůjčen v občanské záložně a splacen. V té době dostával sbor na rok 1000 korun příspěvku od obce. Svou činnost hradil povětšinou z akcí a podniků, které sbor sám pořádal.

 

Kombinovanou motorovou stříkačku daroval sbor v roce 1941 Sboru dobrovolných hasičů Jaroslavice u Zlína, když darem obdrželi novou dvoukolovou stříkačku od Zemské hasičské jednoty.

  

První světová válka (1914-1918) se nevyhnula ani našemu sboru, bohužel se smutně podepsala na životech členů sboru, kteří padli na frontě. Jednalo se o Bedřicha Oharka, Stanislava Dudíka, Františka Kovála, a Františka Ševečeka.

    

Konec první světové války ukončil jednu z etap činnosti sboru. Vznikem Československé republiky ožila nová práce hasičského sboru. Za účinné pomoci fy Baťa byla v roce 1936 postavena nová hasičská zbrojnice v Otrokovicích v hodnotě 86 tisíc Kčs a jmenovaná firma odprodala sboru za nízkou cenu 10 tisíc Kčs cisternovou stříkačku Škoda. Při plnění úkolů sboru tak ubíhal čas až do roku 1938. Následné události však měly vliv na další činnost sboru.   

   

 Po vyhlášení mobilizace odešlo dne 17. září 1938 osm členů sboru plnit svoji občanskou povinnost. Všichni se po obsazení pohraničí německou armádou vrátili zpět. Po roce 1939, v letech druhé světové války, činnost sboru ochabla. Bylo omezeno jakékoliv shromažďování, a proto se nekonaly schůze tak jako dříve. Členové sboru plnili úkoly ve službě Civilní ochrany a zrušením Československého červeného kříže byla u sboru rozšířena činnost samaritánského oddílu, který vedli Antonín Vlček a Josef Nevařil, pod dohledem a za spolupráce MUDr. Jaroslava Fajkuse.

    

V roce 1941, na příkaz orgánů říšské branné moci, školil sbor poštovní zaměstnance a obchodníky. V roce 1942 byl zaveden praktický výcvik obchodníků a živnostníků, aby dovedli ovládat stávající požární techniku. Ve zbrojnici byla ustavena stálá služba CPO. Po celou dobu okupace se musel provádět praktický výcvik v širším měřítku, včetně výcviku velitelů domovních požárních hlídek a občanů zařazených do požárních složek CPO.

   

Hlavně v roce 1944 bylo zvlášť nutné navýšit pohotovost požárního sboru. Vlivem postupujících vítězných vojsk Rudé armády byla také zvýšena náletová činnost.  V období od 3. března 1944 do 5. května 1945 bylo vyhlášeno přes 60 leteckých poplachů, při nichž byly vždy požární složky v pohotovosti. Přímého bombardování byla naše obec ušetřena, mimo 30. září 1944, kdy při přeletu anglického bombardovacího svazu bylo svrženo 12 bomb východně od obce na Lazištích, které však nenapáchaly větších škod.

    

Dne 3. května 1945 byla naše obec osvobozena. Při přechodu fronty a obzvláště při přechodu různých transportů z řad repatriantů, kteří se vraceli z nucených prací v Německu anebo z koncentračních táborů většinou pěšky, se dobře zapojil samaritánský sbor, který za pomoci sester z Červeného kříže ihned obnovil svoji činnost a pomáhal postiženým. Byli to hlavně naši samaritáni, kteří zařídili ve škole stanici první pomoci. Při přechodu fronty byl vážně zraněn bratr Jaroslav Zapletal, který svému zranění podlehl v listopadu 1945.

 

Od konce II. světové války do roku 1989

Dne 4. července 1945 byla svolána mimořádná valná hromada za účelem zvolení nového výboru. Byla také provedena prověrka, zda není mezi členy někdo, kdo kolaboroval s Němci. Takových členů však v dobrovolném hasičském sboru nebylo.

    

Historický význam mělo vydání nového zákona o požární ochraně č. 62/1950. Požární ochrana tak přešla přímo pod národní výbory a stala se jejich výkonným orgánem. Výstroj a výzbroj byla pro členy sboru až do roku 1950 pořizována z různých zábav a sbírek, po roce 1950 přešlo pořizování technické výzbroje a výstroje do rozpočtu národních výborů.

    

V roce 1960 nám byl přidělen nový požární vůz TATRA 805 s vybavením a vysouvací osmnácti metrový žebř. Při nárůstu techniky nám začala být zbrojnice malá a tak jsme ji svépomocí rozšířili o sklad PHM a sociální zařízení. V roce 1972 nám byla přidělena nová dopravní Avie A30 a stávající TATRA 805 byla předisponována jinam. V souvislosti s rozvojem města a jeho novou bytovou výstavbou byla v roce 1979 asanována stávající zbrojnice a náš sbor se přestěhoval do náhradních prostor po technických službách ve dvoře městského úřadu. Po dobré spolupráci se závodním útvarem Svit nám byla v roce 1985 předisponována automobilová cisterna CAS 24 Škoda 706.

    

Při hodnocení činnosti sboru je nutno se zmínit o požárních soutěžích, které se u našeho sboru začínají datovat od roku 1947. V padesátých letech má sbor kromě družstva mužů i družstvo žen, dorostenců a žáků. Zejména družstvo mužů se pravidelně umisťovalo na předních místech v okrese i kraji. V roce 1959 postoupilo do celostátní soutěže v Bratislavě, kde získalo čtvrté místo. Družstvo žen bylo založeno v roce 1951 a v soutěžích  rámci okresu získaly ženy několik výrazných úspěchů, avšak v roce 1955 byla činnost soutěžního družstva ukončena.     

V kategorii dorostu, mladších a starších žáků se střídaly úspěšné roky s těmi méně úspěšnými. V 70 letech se kolektiv zapojil do hry Plamen. Práce s mládeží vyžaduje vždy hodně obětavosti od vedoucích, kolektiv se několikrát rozpadl a znovu vznikl.

 

Období od roku 1989 do současnosti

 

Po „sametové revoluci“, která nás zpět přejmenovala z požárníků na hasiče, jsme v roce 1990 oslavili 100. výročí od založení našeho sboru. Oslavili jsme ho ukázkami zásahů a cvičením na náměstí u starého kostela a slavnostní schůzí, která se konala v Sokolovně.

    

V polovině 90. let jsme začali hledat nové prostory pro náš sbor, neboť asanace stávající zbrojnice byla nevyhnutelná. Vytipovali jsme bývalou výtopnu na Trávníkách, která by po úpravách našemu sboru velmi dobře vyhovovala. Bohužel začal se psát rok 1997, který byl pro Moravu a zvláště naše Otrokovice tragický. Po velkých deštích začátkem června zatopila Dřevnice staré Otrokovice, nábřeží a kolonii. Potom se k záplavám přidala i řeka Morava, která po protržení hráze u Tlumačova dokonala dílo zkázy. Voda se převalila přes hráz u Štěrkoviště a postupně zatopila celou továrnu TOMA a celý Baťov. Místy dosahovala voda až do výše tří metrů.

    

Hasičský záchranný sbor stanice Otrokovice, který sídlil v bývalé závodní zbrojnici v Tomě musel své prostory rychle opustit pro stoupající vodu a některá vozidla zůstala zatopena. Sbor se přesunul na naši starou zbrojnici a celé povodně jsme ji užívali společně.

    

Na pomoc nám přijeli také dobrovolní hasiči z Olešnice na Moravě, se kterými jsme našli společnou řeč a naše přátelství a družba trvá do dnešních dnů.

Vzhledem k okolnosti, že se Hasičský záchranný sbor stanice Otrokovice neměl kam vrátit, neboť budova ve které sídlil byla povodní poškozena a následně asanována bylo rozhodnuto o jeho umístění na výtopnu Trávníky, která byla původně vybrána jako zbrojnice našeho sboru.

O rok později došlo k asanaci našich stávajících prostor a my jsme se v měsíci říjnu a listopadu roku 1998 stěhovali do dnešní zbrojnice. Slavnostní otevření proběhlo dne 29. ledna 1999. Při této příležitosti byl našemu sboru předán nový automobil CAS 8 Avia K75, který zakoupil Městský úřad Otrokovice spolu s Okresním úřadem Zlín.  Slavnost předání budovy a automobilu proběhla v otrokovické Besedě, kde také starosta Otrokovic  MVDr. Mišák předal Stuhy za  povodně zúčastněným sborům.

    

V roce 2000 jsme pořádali oslavy 110 let od založení našeho sboru. Zvolili jsme formu výstavy techniky spojenou s ukázkami a pozvali jsme do našeho hasičského areálu mateřské školky a školy.

    

V letech 2001 a 2002 se v Otrokovicích budovaly protipovodňové stěny. Několikrát nám zahrozila velká voda a to hlavně v Kvítkovicích při přívalových deštích. Horší drama nás však teprve čekalo. V Čechách počátkem srpna 2002 po vydatných deštích došlo k obrovským záplavám, na horní Vltavě šlo o tisíciletou povodeň, v Praze pětisetletou a na Labi v Ústí nad Labem o vodu přibližně dvěstěletou. Při těchto povodních zahynulo 17 lidí a odhad škod činí 80 miliard korun. Tak jako při povodních na Moravě v roce 1997 se zdvihla v celé republice obrovská vlna solidarity a snaha pomoci postiženým. Také Otrokovice nabídly pomoc Čechám. Byly připraveny dva dopravní automobily Avia 30 vybavené všemi čerpadly a CAS 8 Avia plus dvě skupiny mužů pro zásah - do Čech nakonec vyslalo město jednotku z Kvítkovic.

   

V roce 2004 po prázdninách bohužel ukončilo svou činnost družstvo mladých hasičů. Důvodem bylo nestejné věkové složení družstva a také někteří jeho členové se odstěhovali. Alespoň takto chceme poděkovat vedoucím družstva Rostislavu Tkáči a Pavlu Chromkovi za jejich snahu a hodiny práce. 

     

Rok 2005 byl pro náš sbor náročným: organizovali jsme oslavy 115 let založení sboru. Při této příležitost nám byl předán čestný prapor SH ČMS. Zvláštní poděkování patří bratrům z Olešnice, kteří s sebou na podvalníku přivezli přes 70 let staré hasičské auto Tatra. Tento vůz se sedmičlennou osádkou v bílých uniformách a originálních zlatých přílbách mohli vidět občané Otrokovic v ulicích města v průběhu sobotního odpoledne. Na podzim roku 2005 proběhla rekonstrukce naší zbrojnice: získali jsme další garáž, samostatný sklad PHM a zasedací místnost.

  

Počátkem roku 2006 jsme požádali Barum Continental o darování vyřazeného nábytku bylo nám vyhověno a získali jsme tak nábytek do kanceláře sboru. V průběhu léta jsme byli nuceni odhlásit z výjezdu trambus CAS 24 Škoda 706 z důvodu nevyhovujícího technického stavu. Na podzim pak byly trambus a dvoukolový osmnáctiti metrový žebř odprodány.

   

Hlavní událostí roku 2007 bylo pro náš sbor pořízení repasované cisterny CAS 32 T 815, kterou zakoupilo Město Otrokovice od fy ZEKA Slavičín. Vozidlo, které má kapacitu 8200 litrů vody, je mimo jiné vybaveno dýchacími přístroji, elektrocentrálou, přenosným motorovým čerpadlem a bylo do výjezdu zařazeno již od června. V roce 2007 jsme z rozpočtu sboru zakoupili pračku a sušičku. Na podzim jsme od HZS Zlínského kraje obdrželi 6 ks dýchacích přístrojů Saturn s celkem 9 lahvemi a 12 členů zásahové jednotky úspěšně absolvovalo po lékařských atestech výcvik a zkoušky  nositelů dýchací techniky.

   

V roce 2008 jsme se věnovali práci na zbrojnici, kdy jsme ji celou svépomocí vymalovali a do šatny jednotky umístili starší dřevěné skříňky darované Městem Otrokovice. Díky sponzorskému daru fy Barum Continental se podařilo zakoupit sadu nových pneumatik na vozidlo Tatra. Starosta sboru br. Petr Mazáč obdržel Poděkování za mimořádný čin při záchraně života v době mimo službu od HZS Zlínského kraje.

   

V roce 2009 jsme dokončili výměnu naší techniky. V dubnu byla rozhodnutím Rady města Otrokovice odepsána a vyřazena dopravní Avie. Místo ní jsme od města obdrželi 9místný vůz Land Rover, který byl po lakování, instalaci majáků a vysílačky zařazen do výjezdu. Osm členů jednotky absolvovalo školení na obsluhu motorových pil.

 

Kulturní a společenská činnost

 

Jak již bylo zmíněno, náš sbor dobrovolných hasičů byl prvním kulturně výchovným spolkem v Otrokovicích, který se kromě založení knihovny, čtenářského spolku a pořádání veselic, zábav a dalších kulturních akcí v obci angažoval i na poli sportovním. Za úzké spolupráce sboru byla v Otrokovicích založena v roce 1908 Obec sokolská.

 

Místní Sokolovna je také dějištěm našich kulturních akcí: Vodění medvěda a pochovávání basy, které pořádáme od roku 1962 a hodových zábav, pořádaných od 50. let. V minulosti sbor při oslavách svých výročí pořádal námětová cvičení spojená se zahradními slavnostmi tzv. výlety v zahradách p. Bartíka a p. Brázdila. 

 

V roce 2007 o nás natočila místní kabelová televize krátký šot; úlohy průvodce se ujal br. Mazáč. Mezi současné aktivity sboru patří oblíbené poznávací zájezdy, kterých se účastní i rodinní příslušníci a přátelé sboru.